Zde se nacházíte: SadoFC / O nás

O nás

Kdo jsme? Jsme parta mladých lidí a nadšenců se zájmem o sportovní a rekreační aktivitu zvanou stolní fotbal neboli fotbálek.

Počátky této záliby v Litomyšl sahají zřejmě do roku 1998, kdy byl pořízen první fotbálek do rockového klubu Kotelna. Poté byl pořízen první fotbálek do Lidového domu. Tento stůl všichni sado hráči dobře znají, časem získal přezdívku Dědek. První turnaje se konaly v Lidovém domě, kde se také uskutečnila v roce 1998/99 liga ve stolním fotbalu pořádaná právě Lidovým domem. V letech 2005 a 2006 se zde konaly další ligy pořádané už přímo hráči. Někdy v letech 2006 až 2008 byl do Lidového domu zakoupen nový stůl a Dědek byl prodán. V roce 2009 byl uskutečněn poslední turnaj a poté v Litomyšli následovala fotbálková pauza.

Další vývoj stolního fotbalu nastartovalo otevření Cafebaru Underground, respektive velmi oblíbené terásky tohoto baru. V roce 2011 zakoupili Libor a Šplejchy bazarový stůl a dovezli jej na zahrádku Undergroundu, kde se později ukázalo, že se jedná právě o dobře známého Dědka z let minulých. Krásný a dojemný příběh o návratu ztraceného syna :)
Dne 5. 6. 2011 Libor uspořádal první turnaj pod hlavičkou Sado fotbalu a od té doby se turnaje pořádají pravidelně a stolní fotbálek začal v Litomyšli opět nabírat na oblíbenosti.

Na podzim roku 2012 se uskutečnil první ročník turnaje O PÁNA VESMÍRU. Po tomto počinu se sešel výkvět místní fotbálkové komunity a začalo se diskutovat o lize a vzájemné podpoře při pořádání turnajů. Sado FC nabírá nové členy a začíná fungovat jako tým.

Od roku 2013 Sado spolupracuje s Petrem Plasgurou, který je hlavním distributorem kvalitních německých stolů Leonhart. Tento prvotřídní stůl patří mezi 5 oficiálních stolů Mezinárodní fotbálkové federace (ITSF) a také se jedná o oficiální stůl české reprezentace. Petr je hlavní osobou FTB.cz týmu a je aktuální Mistr České republiky a kapitán české reprezentace (psáno září 2014). Nejen na stolech Leonhart pořádá velké a mezinárodní ITSF turnaje.

Díky spolupráci s Petrem se v Litomyšli konají hned dvě zastávky série turnajů FTB.cz LEONHART Tour. Závěrečný turnaj této série konaný v Praze je mezinárodní ITSF turnaj a zároveň Mistrovství České republiky na stolech Leonhart. Díky této spolupráci jezdí na větší turnaje do Litomyšle hráči z celé republiky (Hradec Králové, Brno, Praha, Liberec, Plzeň, Dačice, Olomouc atd.).

Nyní každý rok členové Sada pořádají kolem 15 větších či menších turnajů. Od roku 2013 Sado pořádá svou vlastní ligu dvojic a od roku 2014 i ligu jednotlivců. Mimo tyto aktivity se Sado podílí na zájmovém kroužku pro mládež a spolupracuje s Domovem dětí a mládeže Litomyšl.

Hodně lidí v této hře vidí pouze hospodskou zálibu, ale my v ní vidíme mnohem více! Není to pouze příjemné setkání s přáteli spojené s konzumací některých legálních drog (tím myslíme pivo třeba), je to i sport, zábava, ale i sebezdokonalování, ať už v postřehu, připravenosti, šikovnosti nebo sebeovládání.

A proč jsme vůbec založili vlastní ligu? Máme zkušenosti s pořádáním turnajů a hlavně chuť hrát fotbálek! Tahle hra nás baví a chceme rozvíjet naše schopnosti, starat se o nové možnosti a příležitosti ostatních lidí ať už z Litomyšle, nebo okolí, dobře si zahrát v kruhu přátel a poznávat nové lidi.

A proč vůbec Sado FC? Máme rádi nadsázku a srandu, takže proč ne!