Zde se nacházíte: SadoFC / Události / Stolní fotbálek SadoFC a geocaching

Stolní fotbálek SadoFC a geocaching

Datum publikování: 3.4.2013
K dnešnímu dni (3.4.2013) je na celém světě umístěno celkem 2 029 391 aktivních keší, na jejichž lov vyráží přes 5 milionů hráčů. V ČR je počet keší 33 099. Tento počet dnes vzrostl o jednu kešku a to s názvem "SadoFC neboli stolni fotbalek", která je umístěna v Litomyšli. Jedná se o první kešku v ČR zaměřenou na stolní fotbálek.
Stolní fotbálek SadoFC a geocaching

Geocaching je turistická, navigační a trochu i internetová hra pro všechny majitele GPS. Spočívá v tom, že někdo na neznámé místo ukryje schránku, které se v angličtině říká cache (v češtině „keš“). Na serveru geocaching.com zveřejní její souřadnice a různé doplňující informace. U některých typu keší nejsou souřadnice zveřejněny přímo, ale je potřeba se k nim nějak dopátrat (například prostudováním nějakých informací, vyluštěním hádanky, šifry apod.).

Ostatní registrovaní uživatelé tohoto serveru potom tuto schránku pomocí navigačních přístrojů či mobilů s GPS modulem hledají. Při nalezení se zapíšou do sešitku ve schránce zvaným logbook, případně si vyberou něco z obsahu a výměnou do keše vloží něco svého (takto měnit lze pouze předměty stejné hodnoty, pro výměnu travel bugů a geocoinů platí jiná pravidla). Po návratu svůj nález anebo i neúspěch zalogují spolu se svými dojmy na serveru geocaching.com.

Na začátku geocachingu bylo rozhodnutí vlády Spojených států amerických vypnout chybu uměle zaváděnou do systému GPS. Do té doby to pro civilní použití byla jen drahá hračka s přesností kolem padesáti metrů. V noci z 1. na 2. května 2000 se přesnost GPS rázem zvýšila na metry. O měsíc později bylo poprvé použito slovo geocaching. Skládá se z předpony geo, označující činnost související s Zemí, a slova cache - skrýš.  

A jak najít naši keš? Stačí úspěšně projít lehkým kvízem s tématikou jak jinak než fotbálkovou, dosadit získané hodnoty do vzorce a spočítat souřadnice.

Všem kačerům přejeme úspěšný lov.